Radviliškio Lizdeikos gimnazijos grupelė mokytojų ir mokinių prisijungė prie skaudžios istorijos paminėjimo Lietuvoje,1941-ųjų metų nacių žydų tautos naikinimo. Radviliškyje tais metais liepos 12 d. buvo nužudyta daugiau negu 300 žydų. Prie tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti iniciatyvos „Atminties keliu“ prisijungė ir Radviliškio bendruomenė: rajono vadovai, Radviliškio miesto kultūros centras bei mokyklos: Lizdeikos gimnazija ir Vaižganto progimnazija. Šių metų liepos 12 d. kartusu garbiais svečiais: Izraelio ambasadoriumi Lietuvoje Yossef Levy, Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ambasadoriumi ypatingiems pavedimams Mariumi Janukoniu, tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti vadovo pavaduotoja bei švietimo koordinatore Ingrida Vilkiene ir jos kolege Liveta Šikarskaite, Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininku Sania Kerbeliu ir šios bendruomenės atstovais, rajono vadovais, lizdeikiečiai dalyvavo Atminties kelyje ir žudynių vietoje (Durpyno miškelyje), pagerbė žuvusiuosius. Mokiniai padėjo atminimo akmenukus, kuriuose išpiešta Dovydo žvaigždė, o 3D klasės mokinė Rūta Dambrauskaitė perskaitė ištrauką iš Anos Frank dienoraščio.
Jaunimo sąmoningumas ir supratingumas šiems žiauriems įvykiams įvertinti ir siekti yra labai svarbus, kad tokie žiaurūs istorijos momentai niekad nepasikartotų nei su viena tauta.
Skirmantė Petraitienė, Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktorės pavaduotoja ugdymui
Po nuotolinio mokymo metų vasaros stovykla yra tikra atgaiva kūnui ir sielai. Lizdeikiečiai, laimėję vaikų socializacijos ir poilsio programų rėmimo konkurso projektą „Vasaros sveikatos stiprinimo ir gamtotyrinė stovykla „ATRASK, PAŽINK IR SVEIK“, turėjo galimybę savaitę praleisti prie Rubikių ežero Anykščiuose. Tokios išvažiuojamosios stovyklos tikslas – padėti mokiniams įgyti bendrą sveikatos suvokimą, išsiugdyti sveikatai naudingus gebėjimus, įpročius bei nuostatas, atsakomybę už savo ir kitų sveikatą, paskatinti rinktis sveiką gyvenimo būdą.
Baigiantis mokslo metams, Lizdeikos gimnazijos mokiniai turi galimybę rinktis projektinę veiklą, kuri jiems aktuali ir įdomi. Kad gimnazistai neabejingi globalioms aplinkos apsaugos problemoms, patvirtina tai, kad net 27 mokiniai pasirinko integruotą biologijos, ekonomikos ir pilietiškumo projektą „Žalioji kelionė“. Tai yra darnios gyvensenos projektas siekiant ekologiškesnės aplinkos.
Naujas lizdeikiečių svečias Jau rašyta apie Lizdeikos gimnazijos trečiokus gimnazistus, projekto „O prieš 66-rius metus mūsų mokykloje“ dalyvius. Jie sulaukė dar vieno brangaus, įdomaus svečio iš Vilniaus – šį kartą į savo jaunystės miestą Radviliškį atvyko 1959 metų Valerijos Valsiūnienės, tuometinės I-osios miesto vidurinės mokyklos abiturientas Daugys Aleksandras Ruzgas. Ponas Aleksandras – statybos darbų inžinierius. Gimnazijai švenčiant šimtmetį 2019 metų lapkritį, jis kartu su vyresniu broliu Romualdu atvežė mokyklinį albumą, kokybiškai skenuotų, išdidintų savo laidos abiturientų ir mokytojų nuotraukų. Nuotraukos padovanotos Lizdeikos gimnazijos muziejui; albumas suskaitmenintas, parengtas apžiūrėjimui.
Radviliškio Lizdeikos gimnazijos mokiniai, pasirinkę projektą „Praeities šydą praskleidus: įamžintas masinių žydų žudynių atminimas“ birželio mėn. įgyvendino pirmąjį projekto etapą – lankė ir fotografavo Šiaulių apskrityje esančias masinių žydų žudynių vietas ir kapines. Projekto dalyviai, 1–3 klasių mokiniai, ne tik iš įvairių šaltinių rinko medžiagą apie žydų kultūros pėdsakus Šiaulių apskrityje, lankė masinių žydų žudynių vietas, fotografavo objektus, menančias žydų praeitį, bet ir dalyvavo pėsčiųjų žygyje po Šeduvą bei edukacinėje programoje Pakruojyje. Džiugu, kad prie projekto prisidėjo ir kai kurių mokinių tėveliai – kartu su vaikais aplankė istorines vietas. Taip pat stebėjome ir aptarėme Radviliškio miesto kultūros centro jaunimo teatro studijos spektaklį „Ir tik vienas teisingas ėjimas...“ pagal I. Mero romaną „Lygiosios trunka akimirką“ (režisierė G. Každailytė).
Minint poeto Vytauto Mačernio 100-ąsias gimimo metines Telšių Žemaitės gimnazijos iniciatyva vyko respublikinis moksleivių fotonovelių konkursas „Mėlyno sapno svajinga šalis“ (pagal V. Mačernio sonetus). Konkurso dalyviai skaitė brandžius klasiko eilėraščius ir patys kūrė, bandydami poetinėmis gijomis susieti poeto ir savo tekstus, fotoobjektyvu fiksuodami ne tik vaizdą, bet ir emociją. Galimybe pakeliauti po nostalgišką vizijų, egzistencinių klausimų, meilės ir vienatvės šalį pasinaudojo ir Lizdeikos gimnazijos 3d klasės mokinė Rūta Dambrauskaitė. Lizdeikietės darbas „Mano siela šiandien sunkiai serga“ pateko į fotonovelių rinkinį ir yra publikuojamas virtualioje parodoje „Mėlyno sapno svajinga šalis“. |