Lietuvos mokslų akademija kartu su partneriais įgyvendina projektą „Nacionalinės mokslo populiarinimo sistemos plėtra ir įgyvendinimas“. Šio projekto tikslas – vykdyti mokslo populiarinimo sistemos plėtrą, formuojant mokslo populiarinimo tradicijas ir kuriant naujas modernias mokslo populiarinimo priemones. Šiame projekte numatyta daug veiklų ir renginių, vienas iš jų – mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“ – startavo rugsėjo 12 dieną. Geriausi Lietuvos mokslininkai ir tyrėjai, taip pat Lietuvos mokytojai ir moksleiviai suplanavo daug įvairių veiklų. Šis mokslo festivalis jau penkioliktas, todėl renginiai vyksta penkiolikoje Lietuvos miestų. Programoje numatytos ekskursijos į parodas, bibliotekas, muziejus, planetariumą, verslo įmones, paskaitos universitetuose, kolegijose, gimnazijose, net renginiai kino centruose ir kavinėse. Festivalio dalyviai sužinos, kas naujo smegenų tyrimuose, virtualiai pakeliaus po kosmosą, ieškos antrosios Žemės, kalbės apie madą ir apie fotosintezę, biotechnologijas, apie augalų vaisius, ląsteles ir DNR. Tai tik maža dalis numatytų temų.
Skaityti daugiau...
Teisūs buvo gruzinai pakviesdami Dievulį į puotą, todėl jiems ir atiteko vienas gražiausių gabalėlių Žemėje. Džiaugiamės, kad mums, keturioms Lizdeikos gimnazijos mokytojoms, pavyko atrasti ir pažinti šį nuostabų kraštą bei jo žmones. Mus pasitiko pribloškianti Kaukazo kalnų didybė, žadą atimantys žali slėniai ir juose vinguriuojančios sraunios upės, galingi kriokliai, požeminiai urvai ir subtili miestų bei kaimelių architektūra. Nors geografiškai Gruzija (Sakartvelas) priklauso Azijos žemynui, ši šalis priskiriama ir Europai, todėl čia persipina dviejų žemynų tradicijos ir juntama unikali vakarietiškos bei rytietiškos kultūros dermė. Nors esame daug keliavusios, tačiau kai kurie pamatyti objektai išties nustebino ir sužavėjo. Pirmiausia – tai legendomis apipinta Vardzia, urvuose išskaptuotas labirintų miestas, kurį 12 amžiuje įrengti įsakė karalienė Tamara, siekdama apginti gyventojus nuo užpuolikų. Čia gyveno apie 50 tūkstančių žmonių, uolose buvo iškalta apie 3000 patalpų – nuo gyvenamųjų būstų iki arklidžių, vyno rūsių, jaukios bažnytėlės ir varpinės. Kai kurios patalpos kyla į kalno viršų net per 13 aukštų, kuriuos jungia požeminiai tuneliai ir praėjimai. Patikėkite, klaidžiojant siaurais tuneliais ir ragaujant stebuklingo šaltinio vandenį įspūdžiai labai stiprūs. Kita vieta – tai viduramžių šedevras Džvari vienuolynas, įkurtas ant kalno, nuo kurio atsiveria pasakiškas vaizdas į miestą. Pasak legendų, šioje vietoje meldėsi krikščionybę į Gruziją atnešusi Šv. Nino, todėl į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas pastatas laikomas pirmuoju Gruzijos krikščionybės paminklu. Kitas objektas – piligrimų ir ligonių traukos centru tapęs Bodbe vienuolynas, pradėtas statyti 9-ame amžiuje, vadinamas Šv. Ninos vienuolynu, nes čia ilsisi Šv. Ninos palaikai. Taip pat pribloškė savo didybe Gergeti šv. Trejybės cerkvė, pastatyta 2170 m. aukštyje virš jūros lygio prie Kazbeko kalno, vienos aukščiausių ir vaizdingiausių Kaukazo viršukalnių, kurią išsisklaidžius debesims ir mums pavyko pamatyti. Tiesa, į tą vienuolyną galima patekti tik įveikus 150 km gruzinų karo kelią, o vėliau vingiuotu kalnų taku, kurį vairuoja lengvai išprotėjęs džigitas. Įspėjimas – nemėgstantys greičio ir aukščio derinio turėsite smagų pusvalandį ekstremalių emocijų.
Skaityti daugiau...
Lizdeikos gimnazija dalyvauja Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro projekte „Sveikata visus metus“. Kiekvieną mėnesį skelbiamas vis naujas iššūkis, nauja užduotis. Šio projekto tikslas – padėti mokiniams įgyti bendrą suvokimą apie sveikatą, išsiugdyti sveikatai naudingus gebėjimus, įpročius bei nuostatas, atsakomybę už savo ir kitų sveikatą, paskatinti juos rinktis sveiką gyvenimo būdą. Birželio mėnesio iššūkis – „Geriausi vaistai – grynas oras, šaltas vanduo“, todėl 2C klasės kolektyvas, norėdamas prisidėti prie šio iššūkio vykdymo, birželio 8–9 dienomis pasirinko kelionę į Anykščius ir Rubikius. Kelionės metu mokinius lydėjo mokytojos Ana Savickienė ir Lionė Semeniukienė. Kadangi gimnazija taip pat dalyvauja tarptautinėje konferencijoje „Pažinkime gimtąjį kraštą“, tai mokiniai fiksavo kelionės įspūdžius ir rinko medžiagą projektiniam darbui.
Skaityti daugiau...
Saulėti ir šilti, vasaros pradžiai nebūdingi orai yra sunkus išbandymas mokiniams sėdėti pamokose ir atlikti užduotis. Džiugu, kad rašomi ir laimimi projektai, suteikiantys galimybes mokytojams pamokas organizuoti kitose edukacinėse aplinkose.
Skaityti daugiau...
|