Lapkričio 21-ąją dieną Lizdeikos gimnazijoje vyko integruotos pamokos, skirtos Lietuvos kariuomenės dienai paminėti. Su antrokais ir trečiokais susitiko majoras Arnoldas Šablinskas ir pulkininkas leitenantas, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos viršininko pavaduotojas ugdymui Eugenijus Lastauskas. Gimnazijos antrokams buvo skirta lietuvių kalbos ir pilietiškumo pamoka: „Kokioje Lietuvoje gera ir saugu gyventi?“ Mokiniai sužinojo, ką iš tikrųjų veikia kariuomenė. Visi kariai skirtingi, tačiau turi tą pačią priesaiką, kariai stovi kaip skydas ir saugo savo šalį, kad neįvyktų pats baisiausias dalykas – karas. Pamokos trečiokams tema „Neklausk, ką tavo tėvynė gali duoti tau, paklausk, ką tu gali duoti savo tėvynei.“ (Dž. F. Kenedis). Karininkai kalbėjo apie asmeninę patirtį, kaip prasidėjo jų kelias, kodėl būtent tokią profesiją pasirinko. Šie vyrai tarnybą pradėjo ieškodami nuotykių, juos intrigavo darbas kariuomenėje, taip pat stoti skatino taikaus pasaulio ateities vizija. Tarnaudami jie suvokė asmeninę savo pareigą – užtikrinti, kad mūsų piliečiams niekada netektų patirtiÂÂ karo. Savo pasirinkimą jie argumentavo sakydami, kad „laisvė yra galimybė pasirinkti daryti tai, ką privalai, o ne tai, ko nori. Duoti yra smagiau negu gauti.“
Skaityti daugiau...
Lapkričio 16-oji – tarptautinė Tolerancijos diena, nuo 1995 m. minima daugelyje demokratinių valstybių. Lietuvoje ši diena Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos iniciatyva pradėta minėti nuo 2003 m. Šiais mokslo metais Lizdeikos gimnazijos bendruomenė taip pat aktyviai įsitraukė į pilietinės iniciatyvos „Tolerancijos namas“ veiklas, kurių tikslas ne tik išsiaiškinti žodžio tolerancija reikšmę, bet ir aptarti, kokioje visuomenėje gyvename, ar savo aplinkoje pastebime tolerancijos/ netolerancijos pavyzdžių, situacijų. Dauguma mokytojų atsiliepė į Tolerancijos centro iniciatyvą ir savo dalyko pamokose skyrė keletą minučių Tolerancijos temai. Pirmų ir antrų klasių gimnazistai pilietiškumo ugdymo pamokose ir klasių valandėlių metu diskutavo apie toleranciją ir jos svarbą mūsų gyvenime, kūrė savo klasės Tolerancijos namą. Tai buvo puiki galimybė mokinių saviraiškai ir kūrybiškumui atsiskleisti. Antro aukšto fojė surengta Tolerancijos namų paroda sulaukė didžiulio susidomėjimo, nes mokinių darbai išties originalūs: ir viduramžius menančios pilys, ir modernūs šiandienos namai. Džiugu, kad į šią veiklą įsitraukė ir besimokantys mūsų gimnazijoje ukrainiečiai. Per pertraukas gimnazijoje skambėjo žydų, ukrainiečių ir lietuvių liaudies dainų melodijos, o ilgosios pertraukos metu šokių kolektyvai, vadovaujami mokytojos A. Krivickienės, kvietė linksmam šokiui pagal skirtingų tautų muziką. Po pamokų gimnazistai pakviesti į aktų salę diskusijai apie tolerancijos svarbą mūsų gyvenime. Peržiūrėję dokumentinį filmą „Du medžiai Jeruzalėje“, mokiniai išsakė savo nuomonę apie žydų ir romų tragediją karo metais. Sužinojo apie Pasaulio tautų teisuolio vardo suteikimą, apie drąsius žydų gelbėtojus ir jų atminimo įamžinimą. Gimnazistai diskutavo, ką reiškia posakis: „Jeigu išgelbėji vieną žmogų, išgelbėji visą pasaulį“, ir priėjo prie išvados, kad pasaulis yra kiekvieno žmogaus širdyje. Susimąstyti apie Toleranciją kvietė ir mokinių surastos bei nedideliuose rankų darbo namukuose patalpintos žymių žmonių mintys apie bendravimo kultūrą, kitokių žmonių integraciją į visuomenę, tolerancijos supratimą. Be to, 3 aukšto sienlaikraštyje patalpinta ir daugiau informacijos apie Toleranciją, taip pat ir mokinių kūrybiniai darbai. Tad mokykimės būti pakantesni vieni kitiems, supratingesni, supraskime, kad kitas žmogus gali skirtis nuo mūsų, ir pripažinkime, kad jis turi teisę būti kitoks nei mes, tačiau netoleruokime net menkiausių nepagarbos kitam apraiškų.
Po du mėnesius trukusios atrankos, lapkričio pradžioje, paaiškėjo aktyviausiai žingsniavusios ir į projektą „Mokyklos eina“ patekusios mokyklos, tarp kurių yra ir mūsų Lizdeikos gimnazija. Kartu su mokslo metų pradžia startavusi projekto atranka pritraukė beveik 80 procentų Lietuvos ugdymo įstaigų – net 795 mokyklas, kurios kartu surinko 6,5 mlrd. žingsnių. O tai tolygu atstumui, kurį pasiektumėte aplink Žemės rutulį apėję 129 kartus! Projekto iniciatoriai ragina nepamiršti, kad net ir pasibaigus atrankai „Mokyklos eina“ žingsnių iššūkis programėlėje „#walk15“ tęsiasi ir toliau – iki pat mokslo metų pabaigos. Šešiasdešimties projekto atranką praėjusių mokyklų šiais metais laukia išskirtinė ir įtraukianti programa. Dar lapkričio mėnesį startuos vidiniai, tiek mokiniams, tiek mokyklos bendruomenės nariams skirti žingsnių iššūkiai.
Skaityti daugiau...
Spalio 24–31 dieną vyko UNESCO inicijuota Medijų ir informacinio raštingumo (MIR) savaitė. Visame pasaulyje minima savaitė nepraėjo nepastebėta ir Lizdeikos gimnazijoje. Kadangi Radviliškio Lizdeikos gimnazija yra UNESCO asocijuotų mokyklų tinklo narė, todėl paskutinę spalio savaitę, prieš moksleivių atostogas, dėmesys buvo skirtas medijų ir informaciniam raštingumui labiau koncentruojantis į veiklas, susijusias su atsparumo didinimu įvairioms informacinėms grėsmėms.

Skaityti daugiau...
Dar senovėje žmonės suprato, kad mes visi sudaryti iš mažų dalelyčių – molekulių, kurios yra tarsi didelės dėlionės ar mažos dalys. Iš jų sudaryti visi: tu, aš, kiti žmonės, visi gyvūnai, daiktai ir augalai. Chemija ir jos samprata labai pakeičia požiūrį į aplinką. Bet kuris procesas gamtoje yra skirtingų cheminių medžiagų sąveika. Žinant, kaip tai vyksta, sunku praeiti jų nepastebėjus ir neįvertinus. Tačiau, norint tai įvertinti ar kažkaip pakeisti, neužtenka matyti. Reikia ir žinoti.
Skaityti daugiau...
Lizdeikos gimnazija, įgyvendindama projektą „Sveikatos versmės-2“ , organizuoja ne tik įvairius sveikatinimo renginius, bet ir integruotas biologijos ir sveikos gyvensenos pamokas kitose edukacinėse erdvėse. Pastebėta, kad pamokos už mokyklos ribų yra efektyvesnės, paveikesnės ir turi gerokai didesnę išliekamąją vertę. Tad trečiokų gimnazistų, besimokančių biologiją A lygiu, ir pirmokų gimnazistų, pasirinkusių gamtamokslinę kryptį, jungtinė grupė, lydima biologijos mokytojos L. Semeniukienės ir 1HG klasės auklėtojos S. Karenauskienės, dalyvavo Šiaulių patologijos muziejuje vykusioje paskaitoje apie netinkamo gyvenimo būdo poveikį sveikatai ir galimas pasekmes. Patologijos muziejuje gydytoja patologė aptarė ligas, kurios susijusios su žalingais įpročiais (rūkymu, alkoholio ar narkotinių medžiagų vartojimu), piktnaudžiavimu nesveiku maistu, pasyviu gyvenimo būdu, užteršta gyvenamąja aplinka. Pasakojimą iliustravo konkrečiais pavyzdžiais, matomais muziejaus ekspozicijoje, tai yra įvairių patologiškai pakitusių organų pjūviai. Tai padėjo mokiniams suvokti įvairių ligų sukeltus padarinius ir paskatino domėtis, kaip išvengti ligų. Akcentuotas sveikas gyvenimo būdas: aplinkos švara ir higiena, atsisakymas priklausomybę sukeliančių medžiagų, judėjimas ir sveika mityba.
Skaityti daugiau...
|