Get Adobe Flash player

Akstinas

Projekto „O prieš 66-rius metus mūsų mokykloje“ dalyviai sulaukė viešnios iš Vilniaus – 1956 metų tuometinės Valerijos Valsiūnienės vidurinės mokyklos abiturientės Zenonos Marijos Kaveckaitės-Grigaitienės. Ponia Zenona Marija, buvusi farmacininkė, atvyko gimnazistų kvietimu papasakoti beveik septyniasdešimties metų senumo gyvenimo, mokymosi laikų Radviliškyje istorijų, kurios įsirėžė jai atmintin; kurias intriguojančiai, puikiai pasakoja. Mokyklos laikų atsitikimų pirmoji klausėsi mokytoja Alvydė Panova, susipažinusi su Z. M. Kaveckaite-Grigaitiene gimnazijos šimtmečio šventės metu 2019 metų lapkritį. Tada buvusi mokinė atvežė dovanų: mokyklinį albumą bei klasės draugų atminimų albumėlį, kurie nuskenuoti, suskaitmeninti tapo Lizdeikos gimnazijos muziejaus eksponatais.

dsc_0038 dsc_0014 dsc_0017 dsc_0005 dsc_0010

Intencija

Trečiosios B klasės gimnazistai Natalija Kuzmenko, Kamilė Urbietytė, Džiugas Gedminas, Justas Kareckas, Tomas Kušleika bei Saimonas Voltornist susidomėjo, panoro daugiau sužinoti, kas gi vyko mokykloje prieš šešiasdešimt šešerius metus. Projektinės veiklos dienomis jie pasiryžo užrašyti įdomybes vaizdo juostoje, kad daugiau mokinių galėtų pasiklausyti, istorijos, pilietiškumo, kitų dalykų mokytojai galėtų ryškiais pavyzdžiais, faktais paremti pamokų apie pirmąsias II Pasaulinio karo dienas, pokario metus medžiagą, kad gimnazijos gidai vestų mokiniams vaizdžias mokyklos istorijos pamokas.

Vyksmas

Jaunuoliai iš anksto pasirengė veiklai: Natalija rūpinosi, kad laiku vyktų organizaciniai, realūs projekto susitikimai, Tomas išbandė asmeninę vaizdo kamerą, Justas parūpino elektroninę laikmeną, jis ir montuoti medžiagą pasiryžo, likusieji mokiniai teikė filmavimo vietos, pasakojimo turinio, kitus siūlymus.

Svarbiausias, ilgiausias vaizdų fiksavimas juostoje vyko miesto parke prie technologijų ir verslo mokymo centro mokytojų bei mokinių sukurto Knygų namelio, kur susirinko visi projekto „O prieš 66-rius metus mūsų mokykloje“ dalyviai – viešnia bei gimnazistai.

Pirmiausiai įrašytas pasakojimas apie gražuolę merginą, šokėją, aktyvią pionierių vadovę, kuriai netyčia išsprūdęs žodis „bjaurybė“, nukritus, sudužus Josifo Visarionovičiaus Stalino portretui (turėtas minty stiklo pabirimo faktas), vos nenulėmė pašalinimo iš mokyklos. Kita istorija – apie jauną, gražų direktorių Bronių Žibaitį, jo meilę. Po to ponia Zenona pasakojo vieną atsitikimą po kito: apie pertraukas mokykloje, laiškelių rašymą, perdavimą, mokyklines meiles, šokius, apie geografijos mokytoją Algimantą Petronį, apie pirmąją II Pasaulinio karo dieną, apie pirmojo žydo Radviliškyje sušaudymą, apie laišką, už kurio nunešimą paštan gavo červoncą (sovietmečiu 10 rublių vertės banknotas), apie nepaimtą tremiamos, gyvuliniame vagone uždarytos moters laišką, apie pokariu tvyrojusią baimę, kai bet kas, bet kada gali tave įskųsti, ir daug kitų.

Antrąją dieną trečiokai gimnazistai lankėsi viešnios mokykloje – tada Valerijos Valsiūnienės vardo vidurinėje, dabar pastate S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje. Paisydami ribojimų, saugumo reikalavimų, siekė atrasti buvusią klasę, aktų salę antrajame aukšte. Labai daug pristatyta priestatų, pertvarų, senoji mokykla sunkiai beatpažįstama.

Kartu su ponia Zenona jaunimas iš mokyklos „patraukė namo“, t. y. nuėjo visą grįžimo po pamokų kelią iki Kražių gatvės namo, kur ji gyveno. Buvo rimtų sustojimų, įvykių pasakojimų, filmavimo. Pirmasis – miesto aikštėje. Tada tai – Turgaus aikštė. Z. M. Kaveckaitė-Grigaitienė prisiminė, kokios krautuvės stovėjo, ką galima buvo jose nusipirkti, kaip gaudavo duonos užėjus sovietų okupacijai, kur guldydavo nukankintus, sušaudytus partizanus, kad įbaugintų miesto žmones. Antrasis – buvusio NKVD pastato kieme prie partizanų atminimo akmens. Ponia Zenona pabrėžė, kad derėtų labiau, ryškiau pagerbti kovojusius už Lietuvos nepriklausomybę piliečius. Ji prisiminė, jog saugumiečių pastate buvo rūsys. Deja, į jį patekti nebegalima.

Gyvosios istorijos pamokos ilgam įstrigo gimnazistų atmintin.

Viltys

Išvykdama viešnia dėkojo: „Atjaunėjau dvasia pabendravusi su gimnazistais. Tikiuosi greitai vėl atvyksiu Radviliškin peržiūrėti vaizdo įrašų, apsilankyti naujajame mokyklos muziejuje.“

Lizdeikos gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Alvydė Panova

Kuriame Lietuvos ateitį
Reklaminis skydelis
MEPA projektas
Reklaminis skydelis
PRANCŪZŲ INSTITUTAS
Reklaminis skydelis
Patyčių dėžutė
Reklaminis skydelis
FR
Reklaminis skydelis
Elektroninis dienynas
Reklaminis skydelis
Apklausa
Ką pirmiausia reikėtų daryti, kad gerėtų Tavo mokymosi pasiekimai?
 
LAMA BPO
Reklaminis skydelis
Jaunimo linija
Reklaminis skydelis
Nordplus
Reklaminis skydelis
Lankytojai
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien374
mod_vvisit_counterVakar716
mod_vvisit_counterŠią savaitę1090
mod_vvisit_counterŠį mėnesį18882