Get Adobe Flash player

Į Lizdeikos gimnaziją, Radviliškio rajono visuomenės sveikatos biurui padedant, pakviesta atvyko Laurita Peleniūtė, unikali dainininkė, muzikantė, lektorė, daugelį metų besidominti liaudies daina, jos simbolika, balsu atskleidžianti protėvių paveldą įvairiuose mokymuose ir seminaruose.

20220228_1 20220228_2 20220228_3 20220228_4

Į mokyklos aktų salę susirinkę Lizdeikos gimnazijos bendruomenės nariai: mokytojai, gimnazistai, jų tėveliai, pagalbos mokiniui specialistai, techninio personalo atstovai, įgijo komandinio darbo ir vienybės patirties mokymuose „Dermė komandoje“. Dalyviai mokėsi įsiklausyti į save, į šalia esantį, stengėsi išgirsti savo balsą, suprato, koks svarbus dainavimas buvo protėvių gyvenime, koks svarbus šiandienos lietuviams.

Laurita Peleniūtė pristatė vienintelę tos rūšies, pačią seniausią dainavimo sistemą Lietuvoje – sutartines, kurios nuo 2010 metų UNESCO įtrauktos į žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą. Sutartinės yra archajiškas aukštaičių dainavimo stilius. Atlikėja priminė, kad šiaurės rytų Lietuvoje, t. y. ir mūsų krašte, buvo rasta ir užrašyta sutartinių. Dainininkė džiaugiasi, kad atvyko į Radviliškį, iki tol čia nė karto nėra buvusi.

Nepaisant to, kad į Lauritos Peleniūtės mokymus susirinko margas gimnazijos bendruomenės būrys, sumaniai, profesionaliai vadovaujamas, gana greitai sujungė balsus į vieningą garsą, visi dalyvavusieji pajuto dermę – energiją. Laurita sugrąžino visus prie lietuvių tautos šaknų, savo prigimties. Ji skatino neklausyti galvoje sėdinčio „komiteto“, pasitikėti savo prigimtimi, dalintis, džiaugtis dainavimu, pajusti buvimo kartu vienumą. Prigimtinis protėvių dainavimas slypi kiekviename mūsų, tereikia jį išlaisvinti.

Ir mokytojos, ir mokiniai, ir mamos turėjo pasistengti, kad atsikratytų savo baimių, įveiktų jas, kad įveiktų save. Iš pradžių nedrąsiai, dainuodami kartu su lektore, dainuodami paprastesnes dviejų eilučių sutartines, įgijo pasitikėjimo. Ėmėsi ir sudėtingesnių sutartinių atlikimo būdų, rinkdami tekstą, nusilenkdami, atitardami vienas kitam. Reikėjo vadovės pritarimo, būgno, kuris palaikė ritmą, mušimo. Bendruomenės nariai buvo ir dainininkai, ir klausytojai. Patys sukūrė, pajuto dainos grožį; anksčiau tik girdėję, kaip atliekamos sutartinės, dabar daug geriau jas suprato, stipriau išgyveno. Baimės, kompleksai buvo įveikti, nepasitikėjimas savimi, kėlęs nerimą, nyko. Kilo bendravimo, pasitikėjimo savo jėgomis, dvasinės bendrystės džiaugsmas. Daugelis sakė, jog nepajuto, kaip prabėgo laikas; norėjosi tokios veiklos daugiau. Pirmokės gimnazistės prašė kas savaitę per lietuvių kalbos modulio pamoką dainuoti sutartines.

Muzikos terapija labai reikalinga, labai paveiki. Dainuodamas prigimtines savo tautos dainas žmogus niekada nesijaus vienišas, sugebės įveikti liūdesį, įtampą, pajus sielos ramumą, susivoks, pajus savo vertę.

Lizdeikos gimnazijos mokytoja Alvydė Panova

Kuriame Lietuvos ateitį
Reklaminis skydelis
MEPA projektas
Reklaminis skydelis
PRANCŪZŲ INSTITUTAS
Reklaminis skydelis
Patyčių dėžutė
Reklaminis skydelis
FR
Reklaminis skydelis
Elektroninis dienynas
Reklaminis skydelis
Apklausa
Ką pirmiausia reikėtų daryti, kad gerėtų Tavo mokymosi pasiekimai?
 
LAMA BPO
Reklaminis skydelis
Jaunimo linija
Reklaminis skydelis
Nordplus
Reklaminis skydelis
Lankytojai
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien345
mod_vvisit_counterVakar677
mod_vvisit_counterŠią savaitę3761
mod_vvisit_counterŠį mėnesį345