Gruodžio 10-oji – Tarptautinė Žmogaus teisių diena. Minėdami šią dieną Radviliškio Lizdeikos gimnazijos 3–4 klasių mokiniai dalyvavo virtualioje istorijos pamokoje – susitikime su LR Seimo nariu, Žmogaus teisių komiteto nariu, liberalų partijos atstovu Eugenijumi Gentvilu.
Nuotolinėje vaizdo pamokoje LR Seimo narys priminė Žmogaus teisių dienos atsiradimo istoriją 1948 metais, kartu paskaičiuodamas, kad po 66 dienų, tai yra 1949 metų vasario 16 dieną būtent Radviliškio rajone, Mėnaičiuose, partizanų vadai pasirašė Deklaraciją, kurioje taip pat buvo rašoma apie žmogaus teises ir pagarbą joms. Vertinant šiandieninę situaciją, anot Seimo nario, Lietuva tikrai daug pasiekė įvairiose srityse, tačiau dar reikia daug dirbti tos pačios lyties asmenų santuokų įteisinimo, partnerystės įstatymų priėmimo srityse. Slido.com programėlėje mokiniai uždavė klausimus, vienas iš jų: Ar Lietuva yra pakankamai pasirengusi kovoti su neapykantos kalba ir smurtu, susijusiu su žmogaus teisėmis? Atsakydamas į šį klausimą Seimo narys teigė, kad tai daryti pradedama ir dabartinė situacija dėl kai kurių Seimo narių viešų pasisakymų stabdymo teisinėmis priemonėmis yra labai geras pavyzdys. Pagrindinės priemonės, galinčios sumažinti diskriminaciją dėl lyties, rasės, seksualinės orientacijos, yra viešas ir aiškus kalbėjimas su žmonėmis bei kritinio mąstymo formavimas visuomenėje, pradedant tai jau mokyklos suole.
LR Seimo narys Eugenijus Gentvilas yra ir Kovo 11-osios akto signataras, tad susitikime buvo kalbama ir apie Lietuvos valstybės pasiekimus per jau beveik 35 nepriklausomybės metus. Valstybingumo raidoje buvo išskirtas Lietuvos įstojimas į NATO ir Europos Sąjungą, palygintas mūsų šalies ekonominis augimas su kažkada kitokioje Sąjungoje buvusiomis kitomis respublikomis (Moldova, Kirgizija). Lietuvos BVP kelis kartus lenkia minėtas šalis (2023 metų duomenys). Su laisve, nepriklausomybe turime puikias galimybes keliauti, studijuoti užsienio universitetuose, turime žodžio, spaudos, susirinkimų ir kitas laisves. Be abejo, anot Seimo nario, atsakant į kitą mokinių klausimą apie dėmesį socialinei apsaugai, sveikatos priežiūrai, ir svarbiausia, švietimo sektoriui, vietos, kur reikia augti ir „pasitempti“, tikrai yra. Žmonėms labai svarbios socialinės garantijos, senjorams – ori senatvė, o mokyklose – pokyčiai, atliepiantys esamą situaciją. Pamoką-susitikimą moderavusi abiturientė Melita Mikalevičiūtė pateikė klausimą apie šiandieninę politinę kultūrą ir ar įmanomas dialogas ir bendradarbiavimas tarp politinių jėgų. Eugenijus Gentvilas pasidžiaugė, kad mūsų politikų darbo Seime nelydi susistumdymai ar muštynės posėdžių metu, kaip vyksta kai kuriose šalyse. Piktesnės replikos ar apsižodžiavimai yra dažna parlamentarų diskusijų dalis, todėl žmonėms ir atrodo, kad yra politinės kultūros stoka. Linkėdamas ramaus artėjančių švenčių laukimo Seimo narys priminė nepamiršti tolerancijos, pagarbos, supratimo ir atjautos šalia mūsų esantiems žmonėms, nesvarbu, kad jie kitokie įvairiomis prasmėmis.
Vaida Jankūnienė, Radviliškio Lizdeikos gimnazijos istorijos mokytoja