Get Adobe Flash player

 

Gegužės devintąją dieną Lizdeikos mokiniai, tesėdami susitarimą su RF Kaliningrado srities Gvardeisko vidurine mokykla: gimnazija įgyvendina projektą ,,Bendras mūsų paveldas“, aplankė Radviliškio karių kapines. Kartu su Antrojo pasaulinio karo veteranais, rajono vadovais, lizdeikiečiai pažymėjo pergalės prieš fašizmą 67 – ąsias metines. Prisiminti ir tylos minute pagerbti kovose su naciais žuvę antihitlerinės koalicijos kariai. Tai buvo gyva istorijos pamoka – juk nei vienas vadovėlis neatstos veterano pasakojimo apie patirtus išgyvenimus. Radviliškio rajone gyvena 33 Antrojo pasaulinio karo veteranai, tačiau dauguma sergančių, nevaikštančių, tad prisiminimų kasmet lieka vis mažiau.

Radviliškio rajono Veteranų tarybos pirmininkas Antanas Adomavičius sakė: „Antrasis pasaulinis karas buvo nuožmiausias žmonijos istorijoje. Mano tėvas pasakojo, kad karo metu gatvėse kraujas tekėjo kaip vanduo. Šis karas nusinešė nemažai gyvybių – rašoma, kad žuvo 60- 70 milijonų žmonių.“

Petras Eidukas, Antrojo pasaulinio karo veteranas, jau skaičiuoja devyniasdešimtus metus. Jis dešimtmetį buvo Lietuvos karo veteranų organizacijos pirmininku, važinėjo į tarptautines veteranų konferencijas Kipre, Izraelyje, Ukrainoje. Veteranas apdovanotas penkiais ordinais, per dvidešimt medalių. P.Eidukas yra ir dviejų knygų autorius: pirmoji knyga, skirta 16 – osios lietuviškosios divizijos žuvusiesiems, pavadinta „Atminis“, antroji knyga – nuotraukų su karių kapinėmis Lietuvoje albumas. Šias kapines P.Eidukas savo iniciatyva tvarkė, o jo darbas buvo įvertintas Rusijos prezidento V.Medvedevo padėka.

Pats P.Eidukas karo metu buvo žvalgu, kariavo partizanų būriuose priešo užnugaryje. 1942 metais, baigęs Maskvos karo mokyklą, kartu su Baltarusijos parizanais gruodžio 18 dieną išėjo į Lietuvą. Žygis buvo nelengvas, per parą be poilsio reikėjo eiti 18 valandų. Būsimieji partizanai perėjo frontą nešini dviem ginklais. Šiame žygyje dalyvavo 300 žmonių – 40 buvo iš Lietuvos.

Tris žiemos mėnesius partizanai praleido pas baltarusius, kartu dalyvavo mūšiuose. Iš Baltarusijos į Lietuvą išėjo devyni partizanai, o tėvynę pasiekė šeši – du žuvo Baltarusijoje, o vienas - Lietuvoje. „Mūsų partizanų būrys buvo apsistojęs Biržų girioje. Viename mūšyje su vokiečiais dalyvavo 150 mūsų vyrų ir 400 vokiečių. Mūšyje mūsiškių nežuvo nei vienas, mūšis vyko visą dieną. Mes nukovėme vokiečių oberleitenantą ir jo vairuotoją. Oberleitenanto daiktuose radome užrašų knygutę ir šūsnį nuotraukų, kuriose užfiksuotos žudynės, kaimų deginimai, o vairuotojas saugojo žmonos laišką, kuriame buvo rašoma, kad jo namuose šeima laukia Kalėdoms ir peni gaidį – štai du priešai su savo vertybėmis“, - pasakojo Petras Eidukas.

Aštuoniasdešimt devynerių metų baisogalietis karo veteranas Pranciškus Sabaliauskas pasakojo: „Būdamas 21 metų išėjau kariauti. Perėjau karo keliu nuo Oderio iki Berlyno ir Pergalės dieną švenčiau Berlyne. Mačiau, kaip Berlyne ant Reichstago buvo keliama mūsų – 16 lietuviškosios divizijos 166 gvardijos - pulko vėliava. Vėliavą kėlė du karininkai, tačiau juos nušovė vokiečių snaiperis, tada vėliavą pačiupo kapitonas ir iškėlė. Šiame žygyje nešiau kulkosvaidį, sveriantį šešiolika kilogramų.“

P.Sabaliauskas pasakojo, kad baisiausia būdavo po mūšio: žmonės gulėdavo lyg kelmai kirtime, vieni dejuodavo , kiti prašydavo pabaigti jų kančias ir nušauti. Šalia gulėdavo ir rusai, ir vokiečiai – prieš kančią visi tapdavo lygūs.

Antrojo pasaulinio karo veteranas Aleksej Kizevič pasidžiaugė, kad minėjime dalyvauja jaunimas ir palinkėjo, kad ašaros, žudynės, mirtys nebepasikartotų.

Karo veteranai prisiminė, kad ir Vokietijoje, ir Lietuvoje 1945 metų gegužės devintoji – Pergalės diena – buvo saulėta ir šilta, kaip ir šiais metai Lietuvoje. O ar gali kitokia būti ilgai išlaukta, per kančias ir kraują atėjusi Pergalės dieną?

Mokiniai, Radviliškio rajono savivaldybės atstovai, Radviliškio miesto seniūnas L.Grigaliūnas, Antrojo pasaulinio karo veteranai bei jų artimieji padėjo gėlių puokštes prie Amžinosios ugnies, o žuvusiųjų karių kapus papuošė tulpių žiedai.

 

A.Jasilionienė, lietuvių kalbos mokytoja

Kuriame Lietuvos ateitį
Reklaminis skydelis
MEPA projektas
Reklaminis skydelis
Patyčių dėžutė
Reklaminis skydelis
FR
Reklaminis skydelis
Elektroninis dienynas
Reklaminis skydelis
Apklausa
Ką pirmiausia reikėtų daryti, kad gerėtų Tavo mokymosi pasiekimai?
 
LAMA BPO
Reklaminis skydelis
Jaunimo linija
Reklaminis skydelis
Nordplus
Reklaminis skydelis
Lankytojai
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien134
mod_vvisit_counterVakar622
mod_vvisit_counterŠią savaitę134
mod_vvisit_counterŠį mėnesį17014