Get Adobe Flash player

Nuo 2007 metų tarp Radviliškio Lizdeikos gimnazijos ir Rusijos federacijos, Kaliningrado srities, Gvardeisko pirmosios vidurinės mokyklos užsimezgė graži draugystė. Šios draugystės bei vaisingo bendravimo pagrindas – tarptautinis projektas „Bendras mūsų paveldas“, kuriam entuziastingai vadovauja rusų kalbos vyresnysis mokytojas Vincas Marcišauskas.

Jau penkerius metus lizdeikiečiai sulaukia draugų iš Kaliningrado srities, ir patys, lydimi mokytojų, kasmet apsilanko Gvardeiske. Toks bendravimas padeda abiejų šalių jaunimui geriau pažinti vieniems kitus, pasidomėti papročiais. Ypač gerai jaunimas susipažįsta gyvendamas draugų šeimose: ragaujami tautiniai patiekalai, lietuviai plečia savo rusų kalbos žinias, o rusai stengiasi išmokti bent pagrindinius lietuvių kalbos žodžius.

Projektą „Bendras mūsų paveldas“ nuo 2007 metų finansavo Švietimo ir mokslo ministerija iš Pilietinio ir tautinio ugdymo projekto fondo, tačiau šiuo metu finansavimas nutrūko ir projektą finansuoja kviečiančioji pusė iš savo lėšų.

Šių metų spalio 22 dieną lizdeikiečiai vėl sulaukė svečių iš Gvardeisko. Grupę mokinių į Lietuvą atlydėjo anglų kalbos mokytoja Anna Chitina ir Gvardeisko pirmosios vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja Maržankul Musanova.

Svečius gimnazijoje tradiciškai sutiko žynys ir vaidilutės, po to gvardeiskiečius radviliškiečiai pakvietė savaitei įsikurti šeimose.

Spalio 23 dieną svečių jau laukė užduotys: „apsiginklavę“ fotoaparatais bei filmavimo kameromis, jie patraukė susipažinti su miestu bei paruošti reportažų iš Radviliškio rajono Policijos komisariato ir Priešgaisrinės apsaugos tarnybos. Su užduotimi gvardeiskiečiai susidorojo puikiai, džiugu, kad kai kuriems mokiniams net kilo minčių ateitį sieti su teisėsauga, priešgaisrine apsauga.

Kadangi beveik visi svečiai iš Rusijos Lietuvoje lankėsi pirmą kartą, jiems buvo pasiūlyta susipažinti su mūsų sostine Vilniumi, Trakais. Svečius iš Kaliningrado srities sužavėjo Vilniaus senamiestis, raudonplytė Trakų pilis, patiko papramogauti Vilniuje, „Vischi“ vandens parke.

Spalio 25 dieną lizdeikiečių svečių laukė pamokos. Gimnazijos režisierė Rasa Atkočiūnienė bei muzikos mokytojas Egidijus Kablys mokė rusus dainuoti lietuvių liaudies dainą, net pavadintą krepšinio himnu, „Ant kalno mūrai“. Svečiai su šia užduotimi susidorojo puikiai: labai greitai perprato lietuviškų žodžių tarimą, kūrybiškai atliko vaidybines užduotis.

Išmokę dainuoti, svečiai buvo pakviesti pasimokyti šokti – choreografijos klasėje mokytoja Alma Krivickienė su savo mokiniais mokė gvardeiskiečius šokti „Ča –ča- ča“. Visiems buvo linksma: muzika bei energingi judesiai tikrai pakėlė nuotaiką.

Tačiau kaip apseisi be trečiosios mūzos – dailės? Dailės mokytoja Ilma Andriušaitienė svečius iš Kaliningrado srities ir juos lydinčius lizdeikiečius pakvietė į dailės pamoką ir pamokė tapyti ... ant vandens. Šis įdomus tapybos būdas sukėlė daug džiaugsmo jauniesiems dailininkams: visų paveikslėliai buvo nuostabiai spalvingi, netikėtų ornamentų.

Po pamokų svečiams buvo pasiūlyta apsilankyti Šiauliuose. Čia jie aplankė Rusų kultūros centrą, kuriame susipažino su Centro veikla, organizuojamais renginiais. Svečiai iš Rusijos domėjosi, ar daug lietuvių nori išmokti rusų kalbą, koks šio mokymosi tikslas. Rusų kultūros centro direktorė papasakojo, kad jaunimas nori skaityti rusų literatūrą originalo kalba, o verslininkai priversti mokytis rusų kalbos, kai pradeda prekiauti su šia šalimi – tad rusų kalbos mokymosi priežastys kultūrinės ir ekonominės.

Po viešnagės Rusų kultūros centre, ilgametė Šiaulių universiteto darbuotoja Valentina Šimkuvienė surengė svečiams trumpą ekskursiją po Šiaulius ir jų apylinkes. Nors lijo smarkokas lietus, daugelis panoro apsilankyti vieninteliame Europoje Kryžių kalne. Merginos iš Gvardeisko Kryžių kalne pakabino savo medinius kryželius su sugalvotais norais – o gal jie ir išsipildys?

Nepastebimai pralėkė penkios dienos mokantis, važinėjant į pažintines ekskursijas, pramogaujant. Ši viešnagė svečiams paliko puikų įspūdį, tai įrodo jų atsiliepimai:

„Per penkias dienas tapome tarsi giminės. Lietuviai labai puikūs, geri, bendraujantys žmonės. Labai liūdna išsiskirti.“

„Per pirmąjį susitikimą mes visi jaudinomės, bet vėliau jaudulys dingo. Visos kelionės buvo nepamirštamos! Ypač man patiko šeima, kurioje gyvenau – tai labai svetingi ir geri žmonės.“

„Važiavome į Lietuvą norėdami daugiau sužinoti apie šią šalį, pabendrauti su žmonėmis. Buvo įdomu bendraujant improvizuoti. Sužinojome daug faktų apie Radviliškį, jo žmones.“

Čia tik keli svečių atsiliepimai, tačiau lizdeikiečiams jų paliktas didelis pluoštas. Pavasarį į Kaliningrado sritį rengiasi vykti Lizdeikos gimnazijos mokiniai: įsigyti naujų draugų, praplėsti akiratį apie artimų kaimynų šalies istoriją, papročius.

 

Auksė Jasilionienė, lietuvių kalbos vyresnioji mokytoja

  

EN
Reklaminis skydelis
FR
Reklaminis skydelis
Elektroninis dienynas
Reklaminis skydelis
Apklausa
Ką pirmiausia reikėtų daryti, kad gerėtų Tavo mokymosi pasiekimai?
 
LAMA BPO
Reklaminis skydelis
Jaunimo linija
Reklaminis skydelis
Erasmus+
Reklaminis skydelis
Nordplus
Reklaminis skydelis
Lankytojai
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien198
mod_vvisit_counterVakar1003
mod_vvisit_counterŠią savaitę198
mod_vvisit_counterŠį mėnesį6221