Get Adobe Flash player

Rugsėjo mėn. 1b klasė, lydima klasės auklėtojos Laimos Duglas ir lietuvių kalbos mokytojos Sandros Karenauskienės, svečiavosi Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimtinėje Puziniškio dvare. Atvažiavę į dvarą-muziejų buvome labai maloniai priimti. Apžiūrėjome ekspozicijas ir klausėmės pasakojimo apie ypatingus šio dvaro šeimininkus. Puziniškis lietuvių kultūros istorijoje žinomas kaip 19 a. pabaigos–20 a. pradžios visuomenės veikėjos, pedagogės, lietuvybės puoselėtojos, publicistės, filantropės, rašytojos Gabrielės Petkevičaitės gimtinė. Rašytoja gimė 1861 metais inteligentų bajorų šeimoje: tėvas Jonas Leonas Petkevičius – gydytojas, motina Malvina Chodakauskaitė buvo baigusi Vilniaus gimnaziją. 1865 m. šeima persikėlė į Joniškėlį. Bitė buvo privačiai mokoma Lauryno Ivinskio. Nors ir būdama silpnos sveikatos, turėdama problemų dėl savo stuburo, 1878 m. Mintaujoje baigė vokiečių aukštesniąją mokyklą.1885 m. Deltuvoje, Tiškevičiaus dvare, lankė bitininkystės kursus. 1917 m. išlaikė felčerės egzaminus, padėjo tėvui gydytojui, mokė valstiečių vaikus. Nuo mažumės Petkevičių šeimoje Gabrielei buvo įdiegtas požiūris, kad gyvenime svarbiausia – meilė artimajam ir demokratiškas santykis su kitu, nepriklausomai nuo jo turtinės padėties, tautybės, vartojamos kalbos. Nepaisydama negalios, rašytoja visą savo laiką skirdavo kitų žmonių švietimui, rašydavo knygas, dalyvaudavo svarbiuose visuomenės pasitarimuose, platino ir slėpė tuo metu uždraustas lietuviškas knygas, globojo, šelpė ir mokė kaimo žmones.

img_0323 img_0445

Išklausę istorijos apie Gabrielę Petkevičaitę dalyvavome edukacinėje programoje ,,Senoji namų mokykla“: kūrėme savo individualias knygas. Rišome jas lininiu siūlu, rašėme žąsies plunksna. Vėliau atėjo laikas užduotims ir smagioms varžytuvėms. Pradėjome žaidimu apie ligas ir jos gydymo būdus. Pasiskirstėme į dvi grupes: gydytojai ir ligoniai. Gavę korteles su ligų pavadinimais ir užrašais, kaip jas gydyti, gydėme vieni kitus ir smagiai juokėmės iš keistų liaudiškų būdų ligoms gydyti. Vėliau – matematinė užduotis. Ir vėl pasidalinome į dvi grupes ir gavome kiekvienas po skaitmenį. Muziejininkei pasakius kokį nors daugybos veiksmą, pavyzdžiui, tris padauginti iš keturių, mes turėjome sustoti taip, kad gautume teisingą daugybos veiksmo atsakymą. Šiuo atveju atsistoti šalia vienas kito turėjo vaikai, turintys korteles su skaitmenimis vienas ir du, nes teisingas atsakymas buvo dvylika. Pamiklinę protus ir gerokai suplukę, žaidimą baigėme lygiosiomis. Po to perkėlėme savo veiklą į dvaro kiemą – turėjome puikią progą pasidalinti įspūdžiais, geriau pažinti savo mokytojas, pasidžiaugti gražia aplinka. Tada dėmesį patraukė mūsų mokytojos. Jos buvo persirengusios puošniomis dvaro poniomis! Prabangios suknelės atrodė iš tiesų įspūdingai. Buvo labai smagu išvysti senoviniais drabužiais pasipuošusias mokytojas. Vėliau žaidėme įvairiausius žaidimus, supomės sūpuoklėse, kepėme dešreles ir zefyrus, o užkandžiaudami dalijomės įspūdžiais. Leisdami laiką lauke, supratome, kad muziejininkė buvo teisi, sakydama, jog šis dvaras ypatingas. Dvaro aplinka, gamta čia sukuria tikrai nepaprastą aurą ir nuotaiką, leidžiančią atsipalaiduoti ir pasinerti į apmąstymus.

Ši išvyka į muziejų – tik dalis mūsų veiklos. Dvare-muziejuje išgirstą informaciją apie rašytojos gyvenimą, jos šeimą ir veiklą, papildę kitų šaltinių medžiaga, pristatėme integruotoje lietuvių kalbos ir matematikos pamokoje. Dirbdami grupėse parengėme stendinius pranešimus, glaustai ir vaizdžiai pateikdami susistemintą medžiagą apie rašytoją ir jos veiklą. Kadangi šia išvyka likome patenkinti, nusprendėme, kad būtų labai smagu aplankyti ir Joniškėlį, kuriame ilgą laiką gyveno ir dirbo Petkevičių šeima. Taigi, aplankyti Puziniškio dvarą iš tiesų verta. Puikiai praleisite laiką, turėsite galimybę sužinoti garbios moters – Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gyvenimo istoriją. O mes tikimės, kad tokia pamoka-ekskursija mums buvo tikrai nepaskutinė.

1b klasės seniūnė Ūla Grigaliauskaitė

Kuriame Lietuvos ateitį
Reklaminis skydelis
MEPA projektas
Reklaminis skydelis
Patyčių dėžutė
Reklaminis skydelis
FR
Reklaminis skydelis
Elektroninis dienynas
Reklaminis skydelis
Apklausa
Ką pirmiausia reikėtų daryti, kad gerėtų Tavo mokymosi pasiekimai?
 
LAMA BPO
Reklaminis skydelis
Jaunimo linija
Reklaminis skydelis
Nordplus
Reklaminis skydelis
Lankytojai
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien564
mod_vvisit_counterVakar892
mod_vvisit_counterŠią savaitę4289
mod_vvisit_counterŠį mėnesį24104