Get Adobe Flash player

Kasmet Šiaulių Didždvario gimnazija organizuoja respublikinę mokslininkų, mokytojų, dvasininkų ir mokinių konferenciją „Žmogaus ekologija“. Šiemet tai jau IX konferencija, skirta mokslininko, botaniko, pedagogo, lietuvių kultūrinio sąjūdžio dalyvio, žemaičių raštijos veikėjo ir mokslo terminų kūrėjo, bibliofilo, kunigo pranciškono Jurgio Ambroziejaus Pabrėžos 250 gimimo metinėms paminėti. Šios asmenybės pėdsakas Lietuvos moksle gana ryškus: išleistas pirmasis lietuviškas geografijos vadovėlis, sukurta botanikos mokslo terminija ir žemaičių kalbos gramatika bei rašto sistema, prisidėta prie žemaičių tarmės norminimo, kurta bendrinė rašomoji žemaičių kalba, išleista keletas dvasinės literatūros ir pamokslų rinkinių, parašyta medicinos veikalų. Visa kunigo pranciškono veikla reikšmingai prisidėjo prie Lietuvos mokslo raidos, švietimo ir dvasinės kultūros puoselėjimo. Prisimindami šio garbaus žmogaus veiklą, konferencijoje savo įžvalgomis, tyrimų rezultatais dalinasi ir respublikos moksleiviai. Tiesa, dėl karantino šiemet konferencija vyko virtualioje erdvėje, tačiau ir dalyvių skaičiumi, ir pranešimų įvairove prilygo ankstesniems susitikimams.

20210219_12 20210219_13 20210219_14 20210219_15

Plenariniame posėdyje kunigas brolis Paulius Vaineikis, doc. dr. Juozas Pabrėža ir mokytojas Kęstutis Kanarskas pristatė Jurgio Ambraziejaus Pabrėžos veiklą skirtingose srityse, muziejininkas Julius Kanarskas supažindino su kultūros paveldu Kretingoje, o Didždvario gimnazijos mokinės aptarė oro kokybės vertinimą Šiaulių miesto mokyklų teritorijoje. Vėliau darbas persikėlė į tris sekcijas, kuriose skaityti labai įvairios tematikos pranešimai, apimantys šiuolaikinio žmogaus dvasingumą, žmogaus sveikatą ir aplinkosaugos problemas, žmogaus aplinkos tyrimus, šiuolaikinių mokslų integraciją akcentuojant žmogaus aplinkos pokyčių ir gyvenimo kokybės problemas.

Akivaizdu, kad ekologijos tema sparčiai populiarėja, tai tikriausiai yra sietina su visuomenės susidomėjimu aplinkos apsaugos problemomis, suvokiant, koks glaudus ryšys sieja žmogų ir jo aplinką. Konferencijoje aktyviai dalyvavo ir Lizdeikos gimnazijos mokiniai bei mokytojai. Pirmokai gimnazistai K. Čečkaitė, U. Jonaitytė, U. Kazlauskaitė, R. Giedraitis, M. Vaicekauskas, E. Šikšnys pristatė tyrimą „Lizdeikos gimnazijos aplinkos darnos vertinimas“, E. Navickaitė, G. Vaišnoraitė, G. Šniukaitė, M. Norkus, S. Poška, V. Tautkevičius aptarė „Dirvožemio tyrimą“, A. Motekaitytė, G. Šniukaitė supažindino su sveikatinimo projektu „Nuo pažinimo – sveikatos link“, o 3C kl. mokinė Ū. Bružaitė pristatė atliktą tyrimą tema „Žaliasis kuras. Taršos šaltiniai Radviliškio mieste“. Mokinius konsultavo mokytojos J. Caporkienė, A. Šmukštienė, L. Semeniukienė, S. Karenauskienė ir A. Savickienė. Sekcijose diskutuota ir apie taršos keliamą riziką sveikatai, ir apie aplinkos veiksnių, sąlygojančių ligas, prevencijos galimybes, apie tekstilės perdirbimą ir madą, nykstančias bites ir daugybę kitų įdomių dalykų. Matyti, kad vis daugiau jaunų žmonių suvokia aplinkos ir sveikatos tarpusavio ryšių svarbą, biologinės, cheminės, fizikinės aplinkos taršos poveikį sveikatai ir rizikos vertinimą. Tad belieka tikėtis, kad kartu su žiema baigsis ir karantinas, o mes, papildę žinių bagažą, pasidalinę patirtimi su kitais respublikos moksleiviais ir pasisėmę idėjų, toliau galėsime tęsti pradėtus tyrimus.

Sandra Karenauskienė, Lizdeikos gimnazijos lietuvių k. ir lit. mokytoja metodininkė

Kuriame Lietuvos ateitį
Reklaminis skydelis
MEPA projektas
Reklaminis skydelis
PRANCŪZŲ INSTITUTAS
Reklaminis skydelis
Patyčių dėžutė
Reklaminis skydelis
FR
Reklaminis skydelis
Elektroninis dienynas
Reklaminis skydelis
Apklausa
Ką pirmiausia reikėtų daryti, kad gerėtų Tavo mokymosi pasiekimai?
 
LAMA BPO
Reklaminis skydelis
Jaunimo linija
Reklaminis skydelis
Nordplus
Reklaminis skydelis
Lankytojai
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterŠiandien461
mod_vvisit_counterVakar716
mod_vvisit_counterŠią savaitę1177
mod_vvisit_counterŠį mėnesį18969